Te studiosh ne Angli

Universitetet e Mbreterise se Bashkuar (MB) konsiderohen nder universitetet me te mira ne bote. Ne renditjen e bere nga The Times mbi 200 universitetet me te mira boterore, perfshihen 29 institucione te MB 7 nga te cilet jane ne 50 me te miret. Emrat e njohur ne mbare boten sic jane Cambridge, Imperial College, Oxford dhe London School of Economics, bejne me se qarte te dallueshme kualitetin e arsimit te larte ne MB.

AVANTAZHET DISAVANTAZHET

+ Nje reputacion shume te mire boteror persa i perket diplomimeve universitare
+ Mesohet ne menyre perfekte gjuha Angleze
+ Familiarizimi i instutucioneve me studentet nderkombetare
+ Shumellojshmeri programesh dhe lidhje me vende te ndryshme ne Europe e bote – Kosto e larte e studimeve dhe jeteses
– Dyshimeve qe variojne te rriten mbi reputacionin e disa universiteteve
– Numer i madh studentesh nderkombetare ne disa disiplina.

Kendveshtrim i pergjitheshem i sistemit arsimor te larte

Universitetet e Mbreterise se Bashkuar (MB) konsiderohen nder universitetet me te mira ne bote. Ne renditjen e bere nga The Times (gazete Britanike) mbi 200 universitetet me te mira boterore, perfshihen 29 institucione te MB ,7 nga te cilet jane ne 50 me te miret. Emrat e njohur ne mbare boten sic jane Cambridge, Imperial College, Oxford dhe London School of Economics, bejne me te qarte e te dallueshme kualitetin e arsimit te larte ne MB.
Jane me shume se 130 institucione ne MB qe jane ne gjendje te ofrojne vende per studentet parauniversitare (undergarduate degree) ne anen tjeter kesaj liste i shtohen dhe 500 kolegje te cilet jane ne gjendje te ofrojne programe edukimi te llojeve te ndryshme. Ne keto institucione vihet re nje shumellojshmeri programesh akademike duke filluar nga llogaritar (accountancy) deri tek Zologjia (Zoology) qe do te thote se nga shkronja A deri tek Z-ja te gjitha kurset ofrohen ne MB.
Ne nivilein parauniversitar, bursat jane te veshtira qe te merren. Qeveria Britanike nuk ka skema te vecanta per administrimin e bursave, ato nepergjithesi jepen ne menyre te pjesshme nga vete universitetet dhe kolegjet. Duhet vene ne dukje se te gjithe aplikimet parauniversitare behen nepermjet nje agjensie te vecante qe merret vetem me kete pune. Emri i kesaj agjesie eshte UCAS (Universities & Colleges Admissions Service)http://www.ucas.com/ dhe shumica e aplikimeve behen online duke paguar nje shume prej £15 (pound). UCAS jep nje shifer prej 300,000 studentesh nderkombetare nga vende te ndryshme botes qe kane aplikuar nepermjet kesaj agjensie per te studiuar ne MB cdo vit. Ketu keni informacion mbi vizathttp://www.ukvisas.gov.uk/ dhe ketu mbi studimet parauniversitare dhe pasuniversitare http://www.educationuk.org/.
Kliko ketu per te lexuar informacionin se si merren vizat studentore per ne MB.
Klikoni ketu per me shume informacion si te aplikoni per studime ne MB (Angli)
Universitetet (flitet per ato undergratuade) ne Mbreterine e Bashkuar per studentet shqiptare dhe te gjithe studentet e tjere internacionale kushtojne shuma qe variojne nga £ 8,000- £15,000 ne vit, por kjo varet nga univeristeti qe zgjedh. Kuptohet se universitetet me emer si Oxford, Cambridge, LSE, Queen Mary etj kerkojne shuma te tilla si £15,000. Ndersa per studentet e Bashkimit Europian dhe studentet Britanike shuma qe duhet te paguajne per nje vit akademik eshte £3.000.
KENDVESHTRIM I PERGJITHSHEM
Te studiosh ne MB eshte nje eksperience e vecante dhe mjaft ngacmuese. MB ka nje histori shekullore dhe kjo demonstrohet me se miri ne qendren e saj Londer. Nuk ka rendesi nese eshte diten apo naten Londra ka gjithmone per te ofruar dicka per cdokend, kjo e ka kthyer ate si nje magnet per studentet nderkombetare.
Zhurma e Londres mund te ju bezdise sadopak ndoshta, por Anglia eshte e mbushur me vende te te bukura dhe relaksuese.
The Lake District dhe Cornwall do te ju japin mundesi per te kaluar nje fundjave te bukur dhe mjaft te qete. Gjithashtu ne qytete te tjera te banuara kryesisht nga studentet sic Oksfordi (Oxford) dhe Kembrixhi (Cambridge) jane mjaft terheqes dhe te mbushur ne me histori te ndryshme, ne te njejten kohe do te mahniteni nga arkitektura dhe bukuria qe ju rrethon.
Te jetosh ne MB nuk do mundesh ti shpetosh dot dashurise per sportin qe ka ky vend. Shumica e klubeve dhe diskove gjithone vendosin ne ekrane te medha ngjarje te ndryshme sportive
Studentet ne MB gjithashtu pefitojne nje variacion i madh zbritjesh qe ju behet atyre per produkte apo sherbime te ndryshme nepermjet NUS (National Union of Students) aplikimin per se se cilen e ben nepermjet universitetit ku qe regjistruar. Ju do te perfitoni zbritje ne transportin publik, teater, kinema, muzeume dhe restorante e fast-food te ndryshem.
Akomodimi i studenteve nderkombetare

Me shume se gjysma e studenteve internacionale qe studiojne ne MB zgjedhin akomodimin e ofruar nga universiteti qe zgjedhin. Zakonisht ky akomodim ndodhet prane vendit ku studioni, ne te do te keni mundesine te bisedoni me studente te tjere internacionale dhe gjithashtu do te keni sigurine e ofruar nga universiteti.
Ne keto konvikte zakonisht ndodhen 5-10 dhoma per koridor te cilat mund te kene banjo te perbashket ose te ndertuar mbrenda dhomes suaj. Guzhina dhe dhoma e ndenjes eshte e perbashket me studentet e tjere, ndonjehere me persona te te njejtit seks. Keto residenca ne te shumten e rasteve jane te sigurta dhe ruhen nga universiteti. Mbremje te ndryshme organzohen shpesh nga grupi qe eshte pergjegjes per residencen tuaj.
Ne konviktet e universitetit mund te qendrosh ne vitin e pare, ndoshta (me shume mundim) dhe te dytin por do te jete shume e veshtire te sigurosh nje vend per vitet qe ngelen. Kjo ndodh sepse institucionet arsimore ju japin me shume prioritet studenteve te rinj. Pas kesaj shumica e studenteve zgjedhin te jetone ne shtepi me qera te cilat ne te shumten e rasteve merren nga nje grup prej 3-4 ose me shume pesonash .
Kushtet klimaterike
MB ka nje klime te bute ne pergjithesi. Vera eshte e nxehte me pak shi, temperaturat ngrihen deri ne 30 grade. Dimri eshte shume i ftohte dhe me shume shi zakonisht dhe ne shumicen e kohes eshte i vrenjtur . Pranvera e mbush vendin kudo me gjelberim dhe ajer te paster, duke qene se Anglia ka parqe te medha me gjelberim te pafund. Vjeshta eshte mjaft piktoreske me gjethet e argjenda qe mbushin parqet dhe rruget cdo dite.

TANSPORTI
Anglia ka nje rrjet transporti shume te mire. Aeroplanet, treant, dhe autobuzet lidhin te gjitha qytetet ne menyre te rregullt dhe te organizuar. Udhetimi me makine eshte gjithashtu mjaft i lehte, me rruge te mira te paisura me sinjalistike moderne te cilat te cojne ne cdo vend.
Transporti publik gjithashtu eshte shume i mire. Metroja ne Londer e cila eshte ndertuar para luftes se dyte boterore ka nje rrjet shume te gjere lidhjesh te cilet jane ne pune cdo dite. Gjithashtu eshte i mundur dhe udhetimi me autobuze urbane te cilet jane pothuajse ne te gjithe MB. Vizitoni faqen zytare te transportit publik http://www.tfl.gov.uk/ dhe aty do te gjeni gjithcka qe ju nevojitet.

Advertisements
Ky zë u postua te Na shkruaj. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s